Správa zámku Čechy pod Kosířem

Správa zámku Čechy pod Kosířem se dlouhodobě podílí na ochraně letní kolonie vrápence malého, která jako úkryt využívá zámecké sluncem vyhřáté půdy. Každoročně zde od května do srpna odchovává svá mláďata více než sto samic. Kromě vrápenců zde byly zjištěny i pobytové známky dalších druhů, které se ukrývají ve štěrbinách mezi podbitím střechy (např. netopýr večerní a ušatý). Navíc pestré prostředí zámeckého parku poskytuje zvířatům nepřebernou nabídku potravy. V letech 2018 a 2019 byla šetrně provedena i potřebná rekonstrukce zámecké střechy tak, aby nedošlo k ohrožení vrápenců.

Spolupráce při ochraně vrápenců pokračovala zapojením zámku do mezinárodního projektu LIFE+ PODKOWIEC TOWERS (LIFE20 NAT/PL/001427), kdy v průběhu roku 2023 byly instalovány dřevěné podlážky, jenž chrání stavební konstrukce před netopýřím trusem a močí a zároveň usnadňují pravidelný úklid po odletu letní kolonie.

Správa zámku se rovněž zapojila do projektu ČESON „Výpravy do světa netopýrů aneb poznejte své ohrožené sousedy„, díky němuž mohou návštěvníci poznávat život netopýrů pomocí hravých pracovních listů nebo výkladu místních průvodců.

Plaketa a certifikát byly předány v roce 2023 v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.