Aktuality

Naši zvířecí sousedé ve Vraném n. Vltavou

8. 6. 2022

V neděli 19.6.2022 proběhne ve Vraném nad Vltavou přírodovědný program pro děti i dospělé. Přijďte se dozvědět, kteří živočichové s námi mohou bydlet pod jednou střechou, co je ohrožuje a jak jim můžete pomáhat. Čekají vás hravé úkoly, bádání, tvoření i setkání s živými zvířaty. Program probíhá od 16 do 18 hod. v zahradě Staré školy. Pozvánka zde. Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Nový vzdělávací program „Netopýří výzkumníci“

7. 6. 2022

Tento týden jsme spustili nový vzdělávací program pro školy, zájmové kroužky a další organizace, které se věnují práci s dětmi. Učitelé a lektoři si mohou zdarma zapůjčit výzkumnické batůžky, které obsahují potřebné vybavení pro pozorování a určování netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů, a vyrazit s dětmi na dobrodružnou večerní vycházku. Aktuálně jsou batůžky k dispozici ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy, v přípravě jsou ale i další výpůjční místa v Třeboni, Českých Budějovicích, Olomouci nebo Brně. Podrobnější informace najdete na webu. Aktivita je součástí projeků spolufinancovaných Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Večerní vycházky za okřídlenými sousedy

7. 6. 2022

Ve spolupráci s Českou společností ornitologickou pořádáme sérii večerních exkurzí za ptáky a netopýry, kteří žijí v našem sousedství. Kompletní seznam těchto akcí, které probíhají od 17. června do 21. července 2022, lze nalézt na webu ČSO. Vycházky 30.6. v Ostravě, 8.7. ve Frýdku-Místku, 15.7. ve Zlíně a 21.7. ve Zlíně pro handicapované a nevidomé se konají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Vycházky 12.7. v Praze-Radotíně a 13.7. v Praze-Zbraslavi jsou součástí projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.

Jarní exkurze za netopýry do pražských parků

6. 6. 2022

Srdečně zveme na tradiční večerní vycházky spojené s pozorováním netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, které se konají 13.6. v Milíčovském lese a 15.6. ve Stromovce, a to vždy od 21:00 hod. Na programu bude také ukázka ochočeného hendikepovaného netopýra. Na akci je nutno se předem přihlásit. Více v letáčku a na webu Lesů hl. m. Prahy. Akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Vstup je zdarma.

10. muzejní noc v Blatském muzeu – netopýří

5. 6. 2022

V sobotu 11. 6. srdečně zveme na muzejní noc v Blatském muzeu v Soběslavi, která nese název „netopýří“. Od 18 do 21 hodin budou na zahradě a v prostorách soběslavského Rožmberského domu připraveny hravé úkoly pro děti na téma výzkumu netopýrů, komentované ukázky živých hendikepovaných netopýrů a promítání dokumentárního filmu o letní kolonii netopýra velkého. K vidění budou aktuální výstavy Savci Táborska a Exponát roku: Mýval severní – nový druh fauny Táborska i přírodovědné expozice muzea. Po 21. hodině je připravena vycházka k Černovickému potoku, kde budeme sledovat netopýry pomocí ultrazvukového detektoru. Pozvánka ke stažení zde. Akce probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Vstup je zdarma.

Ornitolog na drátě – téma Obyvatelé půd

5. 6. 2022

Zveme vás ke sledování 28. dílu pořadu Ornitolog na drátě, který vysílá Česká společnost ornitologická. Tento díl byl připraven ve spolupráci s ČESON a bude věnovaný zvířecím obyvatelům půd, zejména kavce, rorýsovi a také netopýrům. Jejich životem provedou Mgr. Lukáš Viktora a Mgr. Evžen Tošenovský. Vysílání proběhne ve středu 8. 6. od 17:30 na www.birdlife.cz/ornitolog-na-drate, kde najdete i další informace. Webinář byl připraven v rámci projektu Okřídlení sousedé, který byl podpořený grantem z Norských fondů.