Aktuality

120. plaketu „Náš soused je netopýr“ získal JK Jestřábí

18. 10. 2021

Dalším, již 120. držitelem plakety „Náš soused je netopýr“ se stal JK Jestřábí Oskava z Václavova u Oskavy. Předání proběhlo během tradičního Badatelského víkendu, který ve Václavově organizuje Asociace středoškolských klubů České republiky, z.s. a paní Květa Děrdová ze ZŠ Břidličná. Programu se zúčastnily děti z okresu Bruntál, které pod vedením kolegy Evžena Tošenovského mimo jiné vyrobily další netopýří budky.

(Pokračování textu…)

Prahou za přírodou: Za pražskými netopýry

23. 9. 2021

Začátek podzimu je čas netopýřích námluv, přeletů a migrací, a také intenzivního lovu potravy. Vydejte se s námi 7.10.2021 na večerní vycházku do Stromovky, při které budeme pozorovat tyto živočichy pomocí ultrazvukového detektoru. Čeká vás i setkání s ochočeným hendikepovaným netopýrem. Více v pozvánce. Exkurze je součástí cyklu pořádaného Národním muzeem. Akce probíhá s podporou Hlavního města Prahy, SFŽP ČR a MŽP.

Netopýří questing – poznejte Třeboň a netopýry jinýma očima

23. 9. 2021

Děti i dospělí, kteří si rádi hrají, mají novou možnost, jak se seznámit s netopýry a jejich zvyklostmi přímo „v terénu“. Questing je outdoorová hra, která vznikla v USA a rozšířila se po celém světě. Od září 2021 je v provozu první trasa (quest) s netopýří tématikou v České republice. Provede vás Třeboní a ukáže, kde malí letouni loví potravu a kde se mohou ukrývat. Stačí si stáhnout průvodní list a vyrazit ven. V cíli najdete malý poklad. Quest byl připraven v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí, ve spolupráci s Třeboňskou záchrannou stanicí.

Vypouštění uzdravených netopýrů v pražské Stromovce

16. 9. 2021

Záchranná stanice hl. m. Prahy pořádá ve čtvrtek 23.9.2021 podvečerní setkání s netopýry. Návštěvníci budou svědky vypuštění několika uzdravených svěřenců zpět do přírody. Připraven bude také informační stánek České společnosti pro ochranu netopýrů, který je součástí projektů podpořených Hlavním městem Prahou, SFŽP ČR a MŽP. Více v pozvánce a na webu Lesů hl. m. Prahy.

Během léta bylo předáno 5 plaket „Náš soused je netopýr“

12. 9. 2021

Během léta bylo předáno dalších 5 památečních plaket v rámci akce „Náš soused je netopýr“. Mezi oceněnými jsou správy tří významných památek: zámek Valeč, hrad Landštejn a klášter Chotěšov jsou výzmanými zimovišti netopýrů a zároveň různou formou pomáhají s osvětou návštěvníků ohledně ochrany netopýrů.

(Pokračování textu…)

Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Moravském krasu

10. 9. 2021

Jeskyně Moravského krasu patří mezi nejvýznamnější zimoviště letounů u nás. Není proto náhodou, že expozice v Domě přírody ve Skalním mlýně u Blanska podrobně seznamuje návštěvníky s těmito tajuplnými živočichy. Od 11. září do konce října 2021 si zde můžete prohlédnout také putovní výstavu představující jednotlivé druhy žijící v ČR. Více na webu Domu přírody. Výstava probíhá v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.