Aktuality

V rámci akce „Náš soused je netopýr“ předáno již 140 plaket

16. 11. 2023

Začátkem listopadu jsme předali již 140. památeční plaketu v rámci akce „Náš soused je netopýr“. Nově oceněnými se staly paní Eva Jarošová z Nového Boru, která má ve sklepě zimoviště vrápence malého, rodina Spisarova z Jasenné, v jejichž stodole se nachází úkryt letní kolonie netopýrů brvitých a nakonec také Čerevkovi z Brna, kteří vyvěsili na svém domě budku a tak vytvořili nový úkryt pro netopýry pestré. Všem moc děkujeme za spolupráci při ochraně netopýrů!

(Pokračování textu…)

Netopýří večírky online – 4. díl: O hibernaci

25. 10. 2023

Během listopadu netopýři postupně upadají do zimního spánku. Tomuto tématu bude věnován další díl z cyklu popularizačních webinářů „Netopýří večírky“, na který vás srdečně zveme. Dozvíte o dramatických změnách, které během zimního spánku nastávají v těle letounů, i jakými metodami tento fenomén vědci zkoumají. Webinář se koná ve čtvrtek 23. listopadu 2023 od 18 hodin na platformě ZOOM. Přednášet bude doc. Jan Zukal, Dr., MBA, ředitel Ústavu obratlovců AV ČR. Podrobnější informace zde.

Uspávání netopýrů v Javoříčských jeskyních

16. 10. 2023

Během listopadu se netopýři ukládají k zimnímu spánku. Využijte příležitost a navštivte poslední letošní akci, při které se seznámíte s jejich nevšedním životem. „Uspávání netopýrů“ v Javoříčských jeskyních se koná v sobotu 11. listopadu 2023 v 10 a 13 hodin. Prohlídka jeskyně s průvodcem je doplněna poutavým vyprávěním zkušeného zoologa a zakončena zajímavou prezentací. Na prohlídky je nutné se předem objednat. Více v pozvánce. Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.Netopýři na Podzimní slavnosti

Netopýři na Podzimní slavnosti na hradě Valdštejn

11. 10. 2023

V sobotu 28.10.2023 se na hradě Valdštejn koná závěrečná akce sezóny, která se ponese ve znamení oslav přírody a lesa. Součástí programu bude i informační stánek přibližující zajímavý život netopýrů – přímo na hradě totiž každoročně sídlí letní kolonie vrápenců malých. Více v pozvánce a na webových stránkách hradu. Netopýří stanoviště je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Netopýři v Pevnosti duchů

6. 10. 2023

Pevnost poznání v Olomouci se ve dnech 27. a 28. října 2023 promění v Pevnost duchů. Až do 22 hod. čeká návštěvníky strašidelný program. Oba večery (17-22 hod.) se můžete těšit i na setkání s tajuplnými živočichy – netopýry. Více v pozvánce a na webu Pevnosti. Program s netopýry je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Netopýři na Stromových slavnostech ve Zlíně

25. 9. 2023

Ve Zlíně se ve čtvrtek 19. října 2023 konají Stromové slavnosti. V rámci bohatého programu nebude chybět ani stánek s netopýří a ptačí poradnou, kde se návštěvníci dozvědí spoustu zajímavostí o obou skupinách živočichů a setkají se s hendikepovanými netopýry ze záchranné stanice ORNIS v Přerově. Více v pozvánce. Netopýří stanoviště je součástí projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.