Aktuality

Mezinárodní noc pro netopýry 2022

5. 8. 2022

Netopýří noc na hradě Lipnice 2011.

Srdečně zveme na další ročník Mezinárodní noci pro netopýry! Vyberte si z pestré nabídky více než 40 akcí, které se konají od 11. srpna do 1. října na různých lokalitách po celé ČR. Seznámíte se s netopýry zblízka, dozvíte se zajímavosti o jejich životě, uvidíte ukázky výzkumu netopýrů a navštívíte i řadu nevšedních míst. Přehled všech akcí najdete zde. Některé akce probíhají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Netopýří geocachingová série má již 10 000 logů!

1. 8. 2022

Během prázdnin překonala geocachingová série „S Drákulou v netopýřím světě“ pomyslnou hranici 10 000 návštěv. Série 10 kešek, umístěných na zajímavých netopýřích lokalitách ve středních a jihozápadních Čechách, je v provozu pět let a po celou dobu se setkává s velkým zájmem hledačů. Od konce roku 2021 je navíc k dispozici nová bonusová mystery keš. V listingu každé kešky zanechal hrabě Drákula zajímavé poselství. Stačí jen vyrazit na výlet a hledat. Více na webu napude.sousednetopyr.cz .

Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v Toulcově dvoře

25. 7. 2022

Putovní výstava představující naše netopýry a úskalí jejich soužití s člověkem je od 30. července do 30. září 2022 k vidění v ekocentru Toulcův dvůr v Praze – Hostivaři. Zároveň se zde ve středu 31. srpna uskuteční akce v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. Podrobnosti v pozvánce a na webu www.netopyrinoc.cz. Akce se koná v rámci projektu spolufinancovaného Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Naši zvířecí sousedé ve Vraném n. Vltavou

8. 6. 2022

V neděli 19.6.2022 proběhne ve Vraném nad Vltavou přírodovědný program pro děti i dospělé. Přijďte se dozvědět, kteří živočichové s námi mohou bydlet pod jednou střechou, co je ohrožuje a jak jim můžete pomáhat. Čekají vás hravé úkoly, bádání, tvoření i setkání s živými zvířaty. Program probíhá od 16 do 18 hod. v zahradě Staré školy. Pozvánka zde. Akce je spolufinancována SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Nový vzdělávací program „Netopýří výzkumníci“

7. 6. 2022

Tento týden jsme spustili nový vzdělávací program pro školy, zájmové kroužky a další organizace, které se věnují práci s dětmi. Učitelé a lektoři si mohou zdarma zapůjčit výzkumnické batůžky, které obsahují potřebné vybavení pro pozorování a určování netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů, a vyrazit s dětmi na dobrodružnou večerní vycházku. Aktuálně jsou batůžky k dispozici ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy, v přípravě jsou ale i další výpůjční místa v Třeboni, Českých Budějovicích, Olomouci nebo Brně. Podrobnější informace najdete na webu. Aktivita je součástí projeků spolufinancovaných Hl. městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Večerní vycházky za okřídlenými sousedy

7. 6. 2022

Ve spolupráci s Českou společností ornitologickou pořádáme sérii večerních exkurzí za ptáky a netopýry, kteří žijí v našem sousedství. Kompletní seznam těchto akcí, které probíhají od 17. června do 21. července 2022, lze nalézt na webu ČSO. Vycházky 30.6. v Ostravě, 8.7. ve Frýdku-Místku, 15.7. ve Zlíně a 21.7. ve Zlíně pro handicapované a nevidomé se konají v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Vycházky 12.7. v Praze-Radotíně a 13.7. v Praze-Zbraslavi jsou součástí projektu podpořeného Hlavním městem Prahou.