Aktuality

Nový netopýří quest spuštěn v Olomouci

27. 3. 2023

Jarní dny budou stále více lákat k vycházkám. Pro malé i velké jsme nachystali novou questingovou trasu s názvem „Letem netopýřím světem v olomouckých parcích“. Stáhněte si průvodní list a vydejte se ven luštit úkoly a hledat malý poklad v cíli. Přitom se dozvíte, jak důležité jsou zdejší městské parky pro netopýry i další vzácné živočichy. Zjistíte také, jak o takové prostředí šetrně pečovat, jak mohou vypadat netopýří budky či broukoviště. Více na webu napude.sousednetopyr.cz. Quest byl vytvořen v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních

15. 3. 2023

Zveme všechny zájemce na tradiční Probouzení netopýrů do Javoříčských jeskyní. Speciální prohlídky, při kterých se návštěvníci dozví spoustu zajímavostí ze života letounů,  se konají v sobotu 25. března 2023 od 10 a 13 hodin. Na akci je nutné se předem objednat.

(Pokračování textu…)

Výstava Život ve věčné tmě – Znojmo

6. 3. 2023

Jihomoravské muzeum ve Znojmě pořádá výstavu „Život ve věčné tmě – po cestách slepých brouků“, která se koná od 3.3. do 28.5.2023. Dozvíte se zde více o jeskyních, živočiších, kteří je obývají, a o lidech, jež je zkoumají. Část věnovanou netopýrům připravil kolega RNDr. Antonín Reiter, Ph.D. Více v pozvánce a na webu muzea.

Netopýři na výstavě Czech Press Photo 2022

17. 2. 2023

Díky fotografovi Petrovi Zewlakk Vrabcovi se netopýři objevili na výstavě Czech Press Photo 2022 v Národním muzeu. Fotky z loňského vypouštění netopýrů rezavých zpět do přírody v pražských Komořanech, společně s více než 450 tištěnými fotografiemi a 350 snímky v obrazovkách a projekcích od 120 autorů, lze shlédnout až do 31. července 2023.

První podlážka pro netopýry na zámku Ruda nad Moravou dokončena

2. 2. 2023

V rámci projektu LIFE+ Horseshoe Towers začala koncem října 2022 v podkroví zámku Ruda nad Moravou vznikat první ze tří dřevěných podlážek, jejichž cílem je ochránit historické trámy a zároveň usnadnit budoucí uklízení trusu po letních koloniích netopýra velkého (Myotis myotis) a vrápence malého (Rhinolophus hipposideros). Takovéto relativně jednoduché opatření pomůže vyřešit konflikt mezi památkovou ochranou budovy a ochranou netopýrů.

(Pokračování textu…)

Výstava Netopýři tajemní a zranitelní ve Vyškově

16. 1. 2023

Kolonie netopýra velkého v Kvítkově.

Putovní výstava představující naše netopýry a úskalí jejich soužití s člověkem bude od 1. února do 31. března 2023 k vidění v ZOO Parku Vyškov, a to v prostorách Hanáckého statku. Pro děti bude připravena netopýří dílnička. Větší děti či dospělí se mohou zúčastnit soutěže o vstupenky. Podrobnosti v pozvánce a na webu ZOO Parku Vyškov. Ve čtvrtek 23.3.2023 se zde uskuteční doprovodná přednáška Mgr. Lenky Bartoničkové. Akce se koná v rámci projektu spolufinancovaného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.