Netopýři v pasti

V lidských stavbách i jejich blízkém okolí může na netopýry číhat řada nebezpečí. Co všechno se pro ně může stát pastí? A co dělat proto, aby v těchto pastech netopýři neuvízli?

Lepové pasti na hmyz

Lepové pasti ve formě různě velkých pásů se používají v otevřených zemědělských objektech jako tzv. mucholapky, ale také například v sadech a zahradách, kde mají pomáhat redukovat hmyzí škůdce. Nezakryté lepivé plochy jsou však nebezpečné i pro netopýry nebo ptáky. Při lovu hmyzu se na nich snadno zachytí křídly. Následná snaha o vyproštění vede k přilepení dalších částí těla. Postižená zvířata uhynou na místě vysílením. I v případě poskytnutí pomoci prostřednictvím záchranné stanice je jejich šance na přežití velmi malá.

Jak tomu předcházet?

  • Nepoužívejte lepové pasti na zahradě, v nezabezpečených venkovních prostorách, kde mohou létat netopýři. V případě, že je nutné pasti použít, je třeba umístit je do klícky s dostatečně hustou mřížkou a tak, aby lepivá část nepřiléhala ke stěnám klícky.

Bazény, sudy a nádrže s vodou

Nádrže s vodou (sudy, vany, napáječky atd.) a rovněž zahradní bazény představují pro netopýry zdroj vody k pití, ale i zásadní nebezpečí. Netopýři, pijící v letu, do nich mohou spadnout. I když umí plavat, kvůli jejich hladkým stěnám nedokážou vylézt ven, postupně se vysílí a utopí se.

Jak tomu předcházet?

  • Na menší nádrže (sudy, vany apod.) umístíme poklop nebo pletivo, které zabrání spadnutí zvířete dovnitř. Případně do nádoby umístíme plovák a připevníme pruh drátěného pletiva na okraj, aby se případné oběti snadno dostaly ven (nejen netopýři, ale i ptáci nebo hmyz). Jestliže nádobu nepoužíváme, otočíme ji dnem vzhůru.
  • Na hladinu bazénu umístíme vhodné plováky, případně lze přes okraj nádrže spustit hrubší silnou textilii nebo šikmé prkno. Tato jednoduchá opatření umožní zvířatům vyšplhat z vody ven. Vhodné plováky prodává např. zelenadomacnost.com.

Plynová topidla (tzv. vafky)

Netopýři mohou obývat prostor mezi vývodnou rourou a zdivem, pokud nejsou okraje vývodu a krytu správně začištěné (utěsněné). Z těchto škvír však mohou omylem proniknout hlouběji do zdi a následně až do topného tělesa. Tím se ocitnou v pasti. Netopýři jsou velmi společenští, v nouzi vydávají stresové signály, pomocí kterých mohou přilákat do pasti další a další jedince. Ti prolezou přes ochranný koš či opadaným zdivem pod ním a dostanou se do roury. Jsou-li kamna nepoužívaná, uvěznění netopýři zde uhynou hlady a žízní. Jsou-li vafky používané občas, je to pro netopýry nejhorší, neboť se při zapálení kamen doslova zaživa upečou.

Jak tomu předcházet?

  • Zásadní je ohlídat správné začištění fasády kolem okrajů vývodů vafek a jejich krytů už při instalaci topidel. Stejně tak při případné rekonstrukci domu.
  • Pokud zaslechnete z kamen šramocení či skřípavé zvuky, nepoužívejte je a přivolejte příslušného technického pracovníka (plynaře), který může těleso rozebrat, zkontrolovat a opět odborně zapojit. Zároveň informujte nejbližší záchrannou stanici, jejíž pracovníci mohou uvězněná zvířata převzít a poskytnout jim potřebnou péči.
  • Pokud se netopýři ve vývodech kamen vyskytnou, je opět třeba zkontrolovat okraje venkovního krytu a utěsnit případné otvory mezi krytem a fasádou. Případně opatřit kryt kovovou síťkou s dostatečně malými otvory (max. velikost 1×1 cm). To je však možné udělat pouze pokud je jistota, že netopýři uvnitř úkrytu již nejsou! A rovněž je nutné konzultovat opatření s topenářskou firmou kvůli dodržení bezpečnostních norem.