Držitelé plakety „Náš soused je netopýr“

Mates a Kuba Kroftovi, Praha 8

Netopýří budka na stromě.

Paní Jana Kroftová se syny Matesem a Kubou vytvořili na své zahradě v Praze – Tróji nové úkryty pro netopýry pomocí dvou dřevocementových budek vyvěšených na stromy. Rovněž pomáhají s osvětou ohledně ochrany netopýrů, například prostřednictvím zorganizované exkurze pro rodiče a děti ve Stromovce. (Pokračování textu…)

MŠ Hlubočepy

MŠ Hlubočepy

Na rozlehlé půdě historické budovy MŠ Hlubočepy našla svůj letní úkryt menší kolonie netopýrů, pravděpodobně se jedná o netopýry velké. Díky vstřícnosti vedení školky, zde samičky mohou každoročně nerušeně odchovávat svá mláďata.V plánu je další spolupráce s ČESON při přípravě a realizaci vzdělávacích a osvětových programů pro děti a jejich rodiče. (Pokračování textu…)

Pavel Koubek, sdružení Zelené srdce a Správa hradu Orlík u Humpolce

Pavel Koubek a jím vedené sdružení Zelené srdce působící na Pelhřimovsku obdrželi ocenění za dlouhodobé aktivity v ochraně netopýrů. Sdružení se mimo jiné zasadilo o záchranu řady stromů s úkryty netopýrů, dlouhé roky vyvěšuje netopýří budky a realizuje osvětovou činnost, v rámci níž vydali naposledy v roce 2018 informační leták „Pod jednou střechou s netopýry“. Správa hradu Orlík u Humpolce byla oceněna za vstřícný přístup k netopýřím obyvatelům hradu a osvětovou činnost – opakovaně se zde koná Mezinárodní noc pro netopýry, naposledy v roce 2020.

MŠ Tylovice v Rožnově pod Radhoštěm

V MŠ Tylovice v Rožnově pod Radhoštěm vyráběli netopýří budky děti s vychovatelkami v rámci výukového programu ČESON. Spolu s jednou větší budkou pak své tři budky „naparfémovali“ netopýřím trusem a vyvěsili s lektorem ČESONu a už se těší na nové nájemníky! V Kouzelné zahradě tak netopýří budky doplnily hmyzí hotel, ptačí budky, ježčí úkryty i blízké čapí hnízdo a děti tak mají další možnost objevovat zvířecí svět.

Město Odry – Flascharův důl

U příležitosti otevření Flascharova dolu pro veřejnost byla městu Odry předána plaketa za vstřícnost při zpřístupnění této podzemní lokality, která je zároveň významným zimovištěm netopýrů. Hlavní práce v dole byly prováděny mimo zimní období, stejně tak při provozování štol se počítá s návštěvní sezónou, která nezasáhne do hibernace letounů (květen až říjen). Podrobnosti o této zajímavé technické památce a jejích okřídlených obyvatelích lze nalézt v článku k netopýří mapě.

Pan Stanislav Přibyl a paní Jana Chadimová – kostel Horní Police

Ocenění za příkladný přístup při rekonstrukci kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici na Českolipsku obdržel pan farář (generální sekretář biskupské konference) P. ThLic. Ing. Stanislav Přibyl, Th.D., CSsR, a jeho asistentka paní ing. Mgr. Jana Chadimová. Při opravě byly zachovány úkryty pro letní kolonii netopýra velkého na půdě kostela a pro kolonii netopýra ušatého ve zvonici. Památeční plaketu a certifikát předal během slavnostním vysvěcení kostela dne 27.6.2020 Daniel Horáček, který na této lokalitě provádí pravidelné sčítání netopýrů.